Aktualizácia pre WP 8.1 zlepší Office, Internet Explorer aj zdieľanie internetu

0 1887
Windows Phone Live folders

Spoločnosť Microsoft sprístupnila už pred niekoľkými dňami aktualizáciu pre Windows Phone 8.1. Avšak až teraz sa odhaľujú prvé novinky.

Microsoft niektoré z nich potvrdil, iné odhalili samotní developeri aplikácií. Tí odhalili napríklad novinku v Microsoft Office. Tá už konečne bude podporovať otváranie aj zaheslovaných dokumentov Word, Excel, PowerPoint, OneNote a SharePoint Workspace. To je veľmi dôležitý prvok, ak chce Microsoft preraziť vo firmách a podnikoch, čo sa mu síce darí, ale zatiaľ iba čiastočne. Väčšinou sa však jedná o veľké zákazky, kde je okrem Windows Phone nasadený aj Office 365, či dáta prevedené do Windows Azure a ďalších cloudových služieb Microsoftu. Žiaľ, zaheslované dokumenty zatiaľ nie je možné upravovať a ani heslovať dokumenty vytvorené v smartfónoch.

Windows Phone zaheslovany office

Nasledovné novinky už spoločnosť Microsoft potvrdila oficiálnou cestou.

Zdieľanie internetu

To už vo Windows Phone 8, respektíve 8.1 možné bolo. Avšak iba formou pripojenia kábla, kde bol vyžadovaný ovládač a samozrejme cez WiFi hotspot. Teraz pribudla možnosť zdieľania cez BlueTooth, čo ocenia najmä výrobcovia rôznych doplnkov. Spolu s touto novinkou pribudla aj lepšia synchronizácia doplnkových zariadení a nové možnosti prenosu dát medzi nimi a smartfónom. V súvislosti s tým sa špekuluje o Smart obaloch, podobných ako má Samsung, alebo Apple.

Asistenka Cortana

Hlasová asistentka Cortana je oproti Siri značne „zaostalá“ a neinteligentná. V Microsofte sú si tým vedomí a preto pracujú na jej vylepšení. Okrem väčšieho množstva príkazov a lepšej interakcie s používateľom. Počas šoférovania stačí napríklad povedať „call cortana“ a hlasová asistentka sa spustí. Nutnosť je pridať ju medzi kontakty. Tieto zmeny sa týkajú najmä USA.
Na veľmi dôležitom čínskom trhu sa upravili rôzne frázy a pribudli niektoré príkazy, a informácie, ako napríklad tie o zápchach, čistote vzduchu a špekuluje sa aj o pridaní varovaní o zemetraseniach a iných nebezpečenstvách. Asistentka sa premenovala na Xiao Na, keďže vyslovenie Cortana je pre čínsky akcent pomerne náročné.
Britská verzia lepšie rozozná akcent a nárečie, keďže v Británii, Írsku a Škótsku sú naozaj odlišné prízvuky a v mnohých prípadoch aj výslovnosť niektorých slov. Medzi nové informácie patria tie z londýnskej burzy a o futbalových zápasoch z Premier League.

Windows Phone SMSSprávy

SMS a MMS správy je konečne možné preposielať, spájať, alebo hromadne mazať a presúvať.

App Corner

Toto je azda najzaujímavejšia novinka pre firemných zákazníkov a tých, ktorí sa boja o svoje súkromie. Aplikácie je možné spúšťať v takzvanom Sandbox móde a vybrať, k čomu môže aplikácia pristupovať a k čomu naopak nie.

Internet Explorer

Zabudovaný prehliadač neostal bez povšimnutia. Zvýšená bola rýchlosť a stabilita, ako aj správnosť rozpoznávania prehliadača webovou stránkou, kedy v mnohých prípadoch bol prehliadač identifikovaný ako desktopový Internet Explorer. IE si tiež poradí z rôznymi dynamickými prvkami, ako je fixné menu, rôzne posuvné ajaxové prvky na stránkach ovládané dotykom a mnoho iného. Tieto sa rozšírili vďaka Safari v iOS už pred niekoĺkými rokmi, no až teraz MS dobehol konkurenciu.

Na ľavej strane ja starý IE, na pravej po aktualizácii
Na ľavej strane ja starý IE, na pravej po aktualizácii

Podľa interného testovania sa zážitok z prehliadania zlepšil až o 40% na 500 najvýznamnejších stránkach. Aké to sú, spoločnosť neprezradila.

Ďalšie zmeny

  • Xbox Music sa vie synchronizovať na pozadí, optimalizoval sa výkon a pribodol nedávno prehrávaný obsah (aj na iných zariadeniach)
  • Možnosť nastavenia dĺžky odloženia budíka,
  • Živé dlaždice napríklad pre Store,
  • Zvýšená bezpečnosť a upozornenie pri odosielaní citlivých informácií na nezabezpečených WiFi sieťach, taktiež po pripojení na VPN možnosť cez ňu surfovať,
  • Qualcomm Quick Charge 2.0 – extrémne rýchle nabíjanie batérie. Nutnosťou však je, aby danú funkcionalitu podporoval aj hardvér.
Porovnanie rýchlostí nabíjania batérie
Porovnanie rýchlostí nabíjania batérie

Žiaľ, dátum finalizácie nie je známy, no predpokladáme, že sa tak stane najneskôr v prvom kvartáli nasledujúceho roka. Zoznam noviniek sa taktiež ešte môže rozširovať, v ćo pevne dúfame.