Android 5.0 Lion bude štandardne šifrovaný

0 1776

A máme tu ďalšiu správu o novo pripravovanej verzii operačného systému Android 5.0 Lion. Bezpečnosť vraj bude na prvom mieste.

Podľa dostupných zdrojov bude totiž Android 5.0 Lion štandardne šifrovaný. Šifrovať zariadenie je možné aj teraz cez položku v nastaveniach. Spoločnosť Google ale plánuje systém prerobiť a bude vyžadovať šifrovanie už pri prvom spustení a inštalácii smartfónu.
Podmienkou je však zadanie hesla pri odomykaní zariadenia. Tento systém má byť mierne upravený a heslo bude vyžadované napríklad raz denne, alebo iba po určitom časovom období, nemuselo by byť vyžadované po pripojení na známu WiFi sieť (napríklad doma), alebo po rozpoznaní známeho BlueTooth zariadenia (napríklad v aute).

TIP: Pozrite si, ako bude vyzerať Obchod Play v Material Dizajne

Terajšie šifrovanie má však vplyv na výkon zariadenia, ako aj výdrž batérie. Tieto problémy by mali byť vďaka prepracovaným algoritmom odstránené a šifrovať by sa napríklad nemala celá aplikácia, ale iba jej uložené dáta, čo je veľká výhoda najmä pri hrách.

Google si od tohto kroku sľubuje najmä zvýšenie pomerne pošramotenej povesti o bezpečnosti údajov, najmä vo firmách. Navyše, pokiaľ sú dáta šifrované, vlády a ani úrady k nim nemôžu vo väčšine krajín legálne pristupovať a musia žiadať súd o povolenie, navyše používateľ nie je povinný heslo prezradiť. Je ale potrebné upozorniť, že toto sa netýka dát v cloude, keďže vlastníkom serverov je v tomto prípade prevádzkovateľ a vo väčšine prípadov má právo aj na dáta uložené na jeho serveroch.