Čína vyvíja vlastný univerzálny operačný systém

0 2296

Čínskej vláde a ani úradom sa nepozdávajú operačné systémy od Microsoftu, Google, ani Apple. Preto už niekoľko mesiacov pracuje na vlastnom OS.

V Číne sa už niekoľko alternatívnych operačných systémov objavuje v rôznych kópiách populárnych smartfónov, rovnako je na trhu niekoľko upravených verzií Linuxu. Nový OS však bude v niečom iný.

Peniaze na vývoj totiž uvoľnila tamojšia vláda. Najneskôr v októbri bude uvoľnená prvá testovacia verzia spolu s obchodom s aplikáciami a niekoľkými už predinštalovanými ako prehliadač, kancelársky balík, multimediálny prehrávač a možno tiež účtovnícky softvér. Ak bude systém fungovať spoľahlivo a verejná testovacia prevádzka neodhalí žiadne zásadné chyby, už nasledujúci rok začnú tento OS používať všetky úrady a štátne inštitúcie.

To je prvá fáza, v ktorej sa chce Čína zbaviť závislosti na Microsofte a zároveň odstrániť nedostatky linuxových operačných systémov, ktoré v mnohých prípadoch neobsahujú softvér potrebný pre komunikáciu so štátnymi orgánmi, či špecializované programy. Čínski vývojári si zároveň budú môcť zarobiť v už spomínanom obchode s aplikáciami.

V nasledujúcich troch až piatich rokoch by mal byť predstavený operačný systém pre smartfóny a tablety. Ten bude taktiež postavený na linuxovom jadre, rovnako ako napríklad Android. Možno očakávať obchod s aplikáciami, naviazanie na čínsky vyhľadávač Baidu a jeho služby ako freemail, či cloudové úložisko. Povinnosťou bude pre čínske úrady a zamestnancov, ktorí majú služobné telefóny.

Pre tamojších výrobcov by mali byť oba operačné systémy dostupné bezplatne, respektíve formou pravidelných investícii do vývoja. Malo by sa však jednať o výhodnú ponuku.

Treba pripomenúť, že v čínskych úradoch je zakázané nakupovať operačný systém Windows 8. Rovnako nie je odporúčané používať výrobky spoločnosti Apple, alebo BlackBerry. O Androide takéto informácie známe nie sú, no mobilným operačným systémom chce vláda vyšachovať práve Android.