IFA14: Asus oživuje EeeBooky

0 1974

Ako sme pred pár týždňami informovali, výrobcovia chystajú novú generáciu netbookov. Po HP ukázala svoj model aj spoločnosť Asus, priekopník a synonymum pre Netbooky s ich modelmi EeeBook.

Cena je 199 USD, u nás predpokladáme 199 Eur. Samozrejme bez DPH. Za tento peniaz dostanete 11,6 palcový displej s rozlíšením 1366 x 768 pixelov, 2 GB RAM, 32 GB internej pamäte, pravdepodobne eMMC, slot na microSD karty, 2x USB, microHDMI a bielu farbu. Za príplatok je potom 64 GB vnútornej pamäte a tri ďalšie farby, konkrétne čierna, červená a zlatá. Váha je 990 gramov a hrúbka 1,75 cm.

Zaujímavý je však procesor. Ide o štvorjadrový Intel Atom Z3735 s architektúrou Bay Trail. Procesor je pomerne nový, podporuje napríklad TurboBoost, má odber iba 2,2 W a zvláda aj FullHD video. Mali sme možnosť vyskúšať si niekoľko tabletov a zariadení 2 in 1 s týmto procesorom a boli sme veľmi milo prekvapení. Pripomínal nám skôr Pentium s architektúrou Sandy Bridge, ako superpomalý Atom.

Za povšimnutie stojí operačný systém Windows 8.1 with Bing. Na ňom v podstate používateľ na prvý pohľad nespozná rozdiel. Podľa nás bude podmienkou konto Microsoft, nie lokálne konto ako aj ďalšie obmedzenia. Prednastavený Internet Explorer a vyhľadávač Bing kde sa len pozriete, odkazy na webový Office a tak podobne.

Avšak za 199 Eur sa jedná o super ponuku napríklad v porovnaní s netbookmi s pred troch až štyroch rokov, kedy ste za takýto peniaz dostali jednojadrový Atom, Windows XP, ledva 1GB RAM a rozlíšenie 800×600.