IFA14: Galaxy Note Edge – tabletofón so zahnutým displejom

0 2134

Okrem inteligentných hodiniek a tabletofónu spoločnosť Samsung predstavila na IFA 2014 aj ďalšie zariadenie. Ním je tabletofón Galaxy Note Edge so zahnutými okrajmi na displeji.

Samsung Galaxy Note Edge vychádza z tabletofónu Galaxy Note 4. Prináša však jednu zásadnú novinku. Tou je zakrivený displej na pravej časti zariadenia. Daná časť má śírku 160 pixelov, pričom celý displej má uhlopriečku 5.6 palca a rozlíšenie 2560 x 1600 px.

Pravá zahnutá časť slúži ako akási systémová lišta. Prirovnať ju možno k hornej lište v Androide alebo systémovej lište vo Windows.
Ohnutá časť displeja bude primárne slúžiť ako priestor pre rôzne informácie a upozornenia. Patria sem napríklad hodiny, počasie, zmeškané udalosti, email, kalendár a podobne. Pri orientácii na výšku bude možné so zahnutej časti displeja vytiahnuť najpoužívanejšie alebo posledné aplikácie. Lišta sa zobrazí vždy po priložení prsta na displej.
Nová funkcia Night Clock poteší nespavcov. Keď nastavíte budík, na zakrivenej časti uvidíte aktuálny čas, čas zvonenia budíka a zostávajúci čas do zvonenia. Voliteľné by malo byť zobrazenie zmeškaných udalostí.

Dá sa povedať, že zakrivená časť displeja bude neustále niečo zobrazovať. Samsung tvrdí, že na batériu to nebude mať takmer žiaden vplyv, keďže AMOLED displeje nepotrebujú mať aktívnu celú plochu, ale iba jednotlivé pixely. Avšak spolu s displejom musí byť aktívny aj procesor, grafický čip, operačná pamäť a v prípade notifikácií aj internetové pripojenie a pamäť zariadenia. Dokopy sa jedná o podstatne vyššiu záťaž ako iba pár pixelov.

Keďže Note Edge vychádza z Note 4, takmer všetko je rovnaké. Výnimkou je batéria, tá je menšia kvôli miestu, s kapacitou „iba“ 3000 mAh a procesor bude tiež iba jeden, konkrétne štvorjadrový Snapdragonu 805 s taktom 2.7 GHz. OS je už klasicky Android 4.4 KitKat s nadstavbou TouchWiz.

Na Slovensku a ani v Česku žiaľ novinka dostupná nebude. Jedná sa totiž iba o akýsi pokus s ohnutým displejom. Ak sa ujme, môžeme sa tešiť na dostupnosť širšieho počtu zariadení na viacerých trhoch.

Náš názor je taký, že produkt si niekoľko desiatok tisíc fanúšikov Samsungu a nadšencov kúpi, no momentálne nie je životaschopný a použiteľný. Možno pomôže SDK, ktoré bolo vydané pre vývojárov a pribudne podpora aspoň v najpoužívanejších aplikáciách. Zaujímalo by nás tiež, ako má Samsung vyriešené náhodné dotyky zahnutej časti.