IFA14: High-end Lumia 830 za nízku cenu

1 1976

Na veľtrhu IFA 2014 spoločnosť Microsoft okrem dvojice strednej triedy Lumia 730 a Lumia 735 predstavila aj smartfón so segmentu High-end. Cenou však mieri oveľa nižšie.

Samotná spoločnosť Microsoft prezentuje Lumiu 830 ako dostupnú vlajkovú loď. Procesor je štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 400 s taktom 1.2 GHz a sekunduje mu 1 GB RAM. Ide v podstate o totožný výkon ako majú Lumie 730 a 735, no na Windows Phone by ste vyšší výkon nerozpoznali, keďže ide o naozaj dobre odladený operačný systém.
Zaujímavá je doplnková výbava, ktorá je väčšinou iba u podstatne drahších zariadení.

Hovoríme napríklad o päťpalcovom IPS displeji s technológiou ClearBlack, minimalizujú sa teda viditeľné odtlačky prstov a šmuhy. Samotné sklo je matné a ide o Gorilla Glass 3. Rozlíšenie je 1280 x 720. Smartfóny tiež predražuje hliníkové telo, alebo 10 Mpx fotoaparát s optickou stabilizáciou obrazu. V tomto prípade je optika ZEISS.
Vnútorná pamäť má kapacitu 16 GB, dostupných bude približne 12 GB, samozrejmosťou je jej rozšírenie o microSD a to až do 128 GB. Batéria s kapacitou 220 mAh je o 20 mAh menšia ako pri Lumiách 730 a 735, no podporuje bezdrôtové nabíjanie a je vymeniteľná. O dvojdňovú výdrž sa určite obávať nemusíte.

Operačným systémom je Windows Phone 8.1 s nadstavbou Lumia Denim. Netreba sa báť, nejde o grafické rozhranie ako v prípade Androidu, ale iba o niekoľko špecifických funkcií. Zmenený je fotoaparát z klasického na Lumia Camera, zvýšila sa rýchlosť a zmenilo sa ovládanie, zjednodušilo sa tiež fotenie v HDR a to aj s bleskom vďaka funkcii Rich Capture, hlasovú asistentku možno ovládať cez príkaz Hey Cortana a upravené boli algoritmy na spracovanie fotografií a videa.

Predaj začne už v priebehu tohto mesiaca, na našom trhu bude Lumia 830 dostupná najneskôr v októbri. Cena je až neuveriteľne nízka, 330 Eur.

  • Mal som možnosť vidieť ten „naozaj dobre odladený operačný systém“.