IFA14: Samsung Galaxy Note 4 – posúva dizajn

0 1876

Na IFA 2014 Samsung okrem hodiniek zažiaril aj novým tabletofónom, respektíve tabletom Galaxy Note 4. Ten prináša najmä dizajnový posun vpred.

Rodina smartfónov Samsung Galaxy možno už nebude prezývaná ako „plasťáky“. Tabletofón Galaxy Note 4 má kovové telo a prednú časť. Zadná časť je z mäkčeného plastu s textúrou. Na prvý pohľad vyzerá ako koža. Inak sa okrem drobných úprav dizajn zásadne nezmenil. Pod 5.7 palcovým displejom s rozlíšením 2560 x 1440 pixelov sa nachádza hardvérové tlačidlo Home a dve senzorové tlačidlá. Home tlačidlo je zároveň snímačom odtlačkov prstou. Vďaka softvérovým úpravám má reagovať podstatne lepšie ako doteraz, navyše na jednotlivé prsty možno nastaviť oddelené funkcie ako napríklad odomknutie, spustenie fotoaparátu, zavolať núdzovú linku a podobne.
Nad displejom je predná širokouhlá kamera s rozlíšením 3.7 Mpx. Vedľa nej sú už štandardne rôzne senzory. Vynikne však UV senzor. Ten upozorní v prípade vysokého UV žiarenia na nebezpečenstvo úpalu, alebo spálenia kože. Zadný fotoaparát má 16 Mpx a optickú stabilizáciu obrazu. Dokáže natáčať video v rozlíšení UHD, teda 2160p.

O výkon sa stará štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 805 s taktom 2.7 GHz. Alternatívou je osemjadrový Exynos 5430 littleBIG, kde 4 jadrá pracujú na 1.9 GHz a ďalšie štyri na 1.3 GHz. Tie slúžia na úsporu energie. 3 GB RAM je takmer maximum, čo možno použiť. Jej zvýšenie by bolo zbytočné, keďže 32 bitový operačný systém Android 4.4 a aplikácie si s ňou nevedia aj tak rady. Pamäť 32 GB možno rozšíriť o microSD do veľkosti 64GB.
O komunikáciu sa stará BlueTooth 4.1, WiFi s dvomi anténami a podporou MIMO, ale tiež SIM karta s podporou 2G, 3G a 4G (LTE). Infraport, GPS, alebo kombinovaný 3,5mm jack snáď netreba ani spomínať.

Ďalšou zaujímavosťou je smerový mikrofón pre nahrávanie iba určitého uhlu, senzor kvality ovzdušia. Ten spolu s UV senzorom možno využiť pri celom ´balíku aplikácií, ktoré sa v Galaxy Note 4 s OS Android 4.4 budú nachádzať. Android KitKat je upravený o grafickú nadstavbu TouchWiz.

V tele tabletofónu sa ešte skrýva ešte jedna vec. Tou je pero S Pen. To opäť umožní rýchle písanie poznámok, orezávanie obrázkov a tak podobne.

Cena ani dátum uvedenia na trh zatiaľ nie sú známe.