Netbooky sa vracajú, ale nebudú to netbooky

0 1673
Takéto netbooky už rozhodne nekúpite

Microsoft v posledných mesiacoch tlačí na výrobcov, aby na trh prišli s malými lacnými notebookmi, k tomu im dodá bezplatný OS a marketingovú podporu. Zatiaľ sa plánu darí.

Pridali sa už HP, Lenovo a Toshiba. Z tohto plánu sa teší aj spoločnosť Intel. Nepôjde však o klasické netbooky ako ich poznáme doteraz. Teda nevzhľadný kus plastu s jednojadrovým procesorom Atom, 1 GB RAM, mizerným rozlíšením, v lepšom prípade 1280×760 a niekedy aj bez čítačky kariet.

Má sa jednať o úctyhodnú konkurenciu pre tablety a Chromebooky. Tabletom sa darí na všetkých trhoch a Chromebooky už obsadili viac ako päťpercentný podiel na trhu v USA. Modely by mali mať minimálnu uhlopriečku 1280 x 760, no štandardom by malo byť rozlíšenie HD Ready, teda 1366 x 768. Operačná pamäť bude pravdepodobne dva a viac GB RAM, o dáta sa postará buď malý pevný disk, pri drahších modeloch SSD. Samozrejmosťou bude rozšíriteľnosť o pamäťové karty. Tu sa predpokladá, že poslúžia ako hlavné úložisko používateľských dát.

Najväčší pokrok však nastane v procesoroch. Už nepôjde o jednojadrové 32 bitové Atomy ktoré mali problém samé so sebou a o výkone nemohla byť reč. Pôjde o next-gen Bay Trail architektúru a okrem procesorov Atom budú k dispozícii aj Celerony a Pentiá. Aj keď sa vlastne jedná iba o premenované Atomy, zväčší sa nie len procesorový, ale najmä grafický výkon. Full HD video by nemalo robiť žiadne problémy.

Na novinky sa veľmi tešíme. Názov Netbooky sa s najväčšou pravdepodobnosťou s názov vytratí. Zákazníkov by jedine odradzoval. Cena by sa v USA mala pohybovať od 199 do 249 USD bez dane a cla. Predpokladáme, že u nás bude cena od 199 Eur do 249 Eur, rovnako bez dane a cla.