Nové Atomy sa oneskoria

0 1336

Intel má stále problémy s 14nm výrobným procesom. Preto sa nové procesory Atom oneskoria o jeden až dva kvartály.

Pôvodne sa mali nové procesory prísť na trh už v prvom kvartáli budúceho roka, s masovou výrobou sa malo začať na prelome rokov 2014 a 2015 a ešte pred vianočnými sviatkami mali dostať OEM partneri prvé kúsky na testovanie.
Podľa nových informácií sa výroba presunie na druhý kvartál 2015 a masové dodavky až na tretí kvartál. Výrobcovia však pravdepodobne stihnú Back to schol, ako aj predvianočné obdobie.

Pripomeňme, že nové procesory Intel Atom s architektúrou Airmont (Braswell) majú oproti súčasným 14nm výrobný proces. Počet jadier bude buď dve, alebo štyri, pričom nie je jasné, či štyri jadrá nebudú dosiahnuté vďaka Hyper Threadingu, alebo budú fyzické. K dispozícii bude 1 až 2 MB L2 cache pamäte a podporované budú DDR3 a DDR3L pamäte aj v zapojení dual-channel. Inštrukcie budú spracovávané out-of-order, teda procesor určí poradie, ako ich spracuje. Vďaka tomuto kroku môže byť výkon na jedno jadro vyšší až o 60 percent, realita je ale otázna. Grafická časť dostane až 16 Execurion Units.

Určite sa máme na čo tešiť. Nové Atomy by mohli výkonnostne konkurovať súčasným Celeronom a možno aj Pentiám. Dúfame, že aj budú. Zároveň sa energeticky vyrovnajú ARM čipom, kde sa chce Intel presadiť najmä v tabletoch a smartfónoch.