Obojstranný USB konektor je konečne dokončený

0 2080

Konzorcium s názvom USB Implementers Forum sa zaoberá vývojom a certifikovaním technológie USB. Po dlhých rokoch čakania je konečne k dispozícii obojstranný USB konektor.

Konzorcium sa pri vývoji stretávalo s množstvom problémov. Príkladom je napájanie, využívanie jednotlivých káblov, či univerzálnosť. V súčasnosti totiž rôzne periférne zariadenia používajú USB konektor typu B, typicky tlačiarne, zatiaľ čo myši, klávesnice, či kľúče majú konektor typu A. Taktiež sú rôzne veľkosti ako Micro a Mini.

Tomu je teraz koniec. Nový USB konektor označovaný ako Type-C má univerzálnu veľkosť aj použitie. Preto sa v smartfónoch, tlačiarňach, či fotoaparátoch bude nachádzať už iba jedna koncovka a je jedno, ktorá strana kábla sa kde nachádza.

Veľkosť konektora je podobná s Micro-B koncovkou. Tá má rozmery 6,9 mm x 1,85 mm, Type-C má veľkosť 8,4 mm x 2,6 mm.

Nová koncovka je technologicky kompatibilná s USB 3.1, USB 3.0, aj USB 2.0. Vďaka špecifikácii USB 3.1 zvláda rýchlosť až 10 Gbps a podporuje štandard USB Power Delivery. USB Power Delivery umožňuje napájať zariadenia s maximom 100 Wattov a napätím 5 Ampérov.
K dispozícii sú už aj špecifikácie a referenčné modely pasívnych redukcií a rôznych variant kábla, napríklad Type-C na Type-B a podobne.

USB IF pôvodne tvrdila, že už koncom tohto roka prídu na trh prvé zariadenia s USB Type-C konektorom, no teraz nič podobné nespomína.