Telekom rozšíril pokrytie VDSL až o 50%

0 3420

Najväčší poskytovateľ internetového pripojenia, spoločnosť Slovak Telekom technológiou VDSL pokrýva už 300 tisíc slovenských domácností.

Informáciu priniesol server DSL.sk na základe informácií Slovak Telekomu. Maximálne poskytované rýchlosti na technológii VDSL sú 50/5 Mbps a 20/2 Mbps. Server uvádza, že Telekom používa VDSL2 technológiu. Podľa našich zistení priamo z prostredia spoločnosti sa používa technológia VDSL prvej generácie a karty, ktoré sa v ústredniach menia sú poskytnuté od materskej firmy, Deutsche Telekom, ktorá s prechodom na VDSL2 začala v rovnakom čase, ako Slovak Telekom s prechodom na VDSL.

Pri spustení VDSL v septembri minulého roka bola dostupnosť v 419 mestách a obciach, pričom karty boli vymenené celkovo v 539 ústredniach, respektíve komunikačných uzloch.

V porovnaní s rokom 2013 pokrytie narástlo o 168 nových miest a celkovo je na 752 ústredniach. Technológiu VDSL je možné využívať maximálne 700 metrov od ústredne, nie však vzdušnou čiarou, rozhodujúca je dĺžka kábla.

Na DSL.sk nájdete kompletný zoznam nových adries, kde už je VDSL nasadené, alebo sa v najbližšom období nasadí. V zozname sú spomenuté adresy ústrední, nie konkrétne ulice, respektíve vchody.