Telekom v praxi vyskúšal 300 Mbit LTE

0 1519

Spoločnosť Ericsson a Slovak Telekom dosiahli v mobilnej LTE sieti rýchlosť prenosu dát 300 Mbps. Praktický test prebehol v reálnych podmienkach na sieti Slovak Telekom.

Rýchlostný rekord bol dosiahnutý vďaka technológii intra-band LTE Carrier Aggregation, ktorú vyžíva najnovšia generácia mobilných dátových sietí LTE Advanced.
Technológia Carrier Aggregation umožňuje mobilným operátorom efektívnejšie využívať frekvenčné pásmo skombinovaním dvoch alebo viacerých kanálov. Používateľské zariadenie v tomto prípade získava dáta z oboch kanálov súčasne.

Praktická ukážka sa uskutočnila na živej sieti a v reálnych podmienkach na bratislavskej Magio pláži, v rozsahu 2x 20 MHz v pásme 2600 MHz. Hoci sa doteraz uskutočnilo niekoľko podobných verejných testov, test v Bratislave predsa len získal svetové prvenstvo. Ako prvý na svete totiž dosiahol rýchlosť 300 Mbps v rámci jedného pásma. Infraštruktúru pre test dodal Ericsson a zariadenie, na ktorom bol test uskutočnený, využil prototyp čipu od spoločnosti Qualcomm.

Branimir Marić, výkonný riaditeľ pre technológie spoločnosti Slovak Telekom hovorí: „
Vďaka kombinácii množstva vydraženého spektra i bohatým skúsenostiam s LTE sieťou sme sa rozhodli využiť príležitosť a ukázať prvý test svojho druhu s rýchlosťami 300 Mbps v LTE sieti. Slovak Telekom pravidelne testuje novinky v technologickej oblasti, o čom svedčia prvenstvá nasadenia HSPA+ 21 i 42 Mbps alebo naposledy štart LTE v pásme 2600 MHz s rýchlosťami 150/50 Mbps. Verím, že aj test LTE-A s rýchlosťou 300 Mbps je ukážkou ďalšieho rozvoja a možnosti našich technológií.

Marián Bezák, prezident Ericsson Slovakia dodáva: „Ericsson je lídrom vo vývoji a implementácii technológie Carrier Aggregation. Test v Bratislave bol prvým na svete, kde bola v prostredí komerčnej siete použitá technológia intra-band Carrier Aggregation. Zavedenie tohto riešenia pomôže Slovak Telekomu si udržať pozíciu technologického lídra na slovenskom trhu, používatelia môžu zase profitovať z nových možností, ktoré im táto rýchlosť prinesie.