Výdrž batérie skracuje Android 5, chyba je v Google

0 1617

Mnoho používateľov smartfónov a tabletov s operačným systémom Android 5 Lollipop sa sťažuje, že sa po aktualizácii z Android 4.x KitKat rapídne znížila výdrž batérie.

android 5 bateriaChyba je priamo v operačnom systéme Android 5 a žiaľ nie je opravená ani vo verzii 5.1. Je spôsobená veľkou dátovou prevádzkou, a to cez 3G, respektíve LTE, ako aj cez WiFi.
Samotné aplikácie totiž využívajú dáta len niekoľko sekúnd, respektíve minút, no operačný systém po skončení pripojenia zo strany aplikácie toto pripojenie neukončí a je aktívne aj naďalej. Nie je však ukončené ani po niekoľkých minútach. V niektorých prípadoch sa pripojenie vypne až po hodine a viac.
Vyriešeniu tohto problému pomáha nastavenia šetrenia energie, kedy je možné vypnúť dátové pripojenia po zhasnutí displeja, respektíve po uplynutí určitého času od zhasnutia displeja. Nie všetci výrobcovia však túto možnosť ponúkajú.
Druhým riešením je manuálne vypínanie a zapínanie dátového pripojenia, respektíve WiFi pripojenia.
Najväčším „žrútom“ energie sú v tomto prípade aplikácie od samotnej spoločnosti Google, ako je napríklad Google Now, Gmail, alebo aplikácia Správy a počasie.

Chyba nie je opravená ani v Android 5.1 a nie je isté, či je opravená aj v Android M.