WD chce zálohovacie pásky nahradiť diskami

0 1646

Spoločnosť Western Digital na nás chrlí jednu novinku za druhou. Po externom disku s vlastnou WiFi a 10 TB disku tu máme novú radu, s ktorou má výrobca ambícu nahradi´t zálohovacie pásky.

Magnetické pásky sú vo veľkých firmách stále populárne. Využívajú ich aj giganti ako HP, IBM, alebo Amazon a to nie len pre seba, ale aj pre svojich zákazníkov. Náklady na zariadenie a na samotné pásky sú totiž minimálne, navyše sú mechanicky oveľa odolnejšie ako pevné disky. Samotné pásky nemajú v sebe takmer žiadnu elektroniku a je možné si ich predstaviť ako staré VHS kazety. Dáta sa v prípade poškodenia obnovujú ľahšie ako v prípade HDD.

Western Digital AeHDD sú na účely archivácie pomerne drahé a až príliš rizikové, kedy pád z jedného metra v drvivej väčšine prípadov spôsobuje stratu dát, respektíve nákladnú obnovu.

Western Digital sa však aj napriek tomu snaží na pole archivačných médií preniknúť a to novou radou diskov s názvom WD Ae (Archive). Momentálne je k dispozícii jeden model s označením WD600VF4PZ. Má štandardnú veľkosť 3.5 palca, rozhranie SATA 3 – 6 Gbps, rýchlosť 5760 otáčok za minútu, 64 MB cache a kapacitu 6,x TB. Kapacita nie je rpesne udávaná, keďže sa líši od konkrétnej várky, garantovaných je 6 TB.

Už teraz je ale jasné, že WD Ae disky magnetické pásky nenahradia, postupne sa im to však môže podariť. U malých firiem môžu rozhodne zabodovať. V takomto prípade sa totiž spraví záloha a disk sa uloží na bezpečné miesto. Nie je totiž potrebné míňať peniaze za zálohovaciu techniku.