WD ohlasuje 8 TB pevné disky, 10 TB na ceste

0 1591

Spoločnosť HGST, známa ako Hitachi bola pred niekoľkými rokmi odkúpená svojim konkurentom, firmou Western Digital. Odvtedy je vývoj noviniek spoločný. Teraz boli uvedené 8 TB pevné disky, pričom 10 TB modely sú vo finálnej fáze testovania.

Oba modely, UltraStar He8 aj Ultrastar He10 sú plnené héliom. Preto je ich obal hermeticky uzavretý. Vďaka tomu je vzdialenosť medzi platňami nižšia a hlavičky sú tenšie. Tým pádom sa zvýšila kapacita o jednu magnetickú platňu. Tá je samozrejme obojstranná.

Vizuálny princíp fungovania technológie SMR
Vizuálny princíp fungovania technológie SMR

Keďže hélium je redšie ako vzduch, znížili sa teploty a odpor pri rotácií platní a pohybe hlavičiek. Vďaka tomu sa dosiahla aj mierna úspora, no najmä menej odpadového tepla.

10 TB model bude navyše oproti 8 TB modelu využívať technológiu Shingled Magnetic Recording. Tá umožňuje čiastočné prekrývanie zápisov, vďaka čomu môže byť hustota zápisu dát teoreticky až dvojnásobná. Reálny percentuálny nárast však HGST neuvádza. Vizuálne sa dá táto technológia prirovnať k šindľovej streche, kedy sa jednotlivé šindle navzájom prekrývajú. Modely Ultrastar He10 sú vo finálnej fáze testovania a momentálne sa im začínajú prispôsobovať výrobné linky.

Treba pripomenúť, že Western Digital po odkúpení svojho konkurenta Hitachi začal radikálne zmeny vo fungovaní spoločnosti. Hitachi začala používať názov HGST a s predajcu lacných diskov pre koncových používateľov sa pretransformovala na predajcu HDD, SSD a pamäťových zariadení výhradne pre biznis segment ako sú servery, dátové úložiská a podobne. WD je s touto stratégiou úspešná a od odkúpenia v roku 2011 je stále jednotkou na trhu a to aj v oblasti koncových predajov, tak aj v segmente B2B.