Windows Phone 10 má úspech vo firmách istý

0 1932

Spoločnosť Microsoft pred niekoľkými dňami na svojej konferencii Build 2015 ohlásila mnoho noviniek z pripravovaného Windows 10. Avšak jedna z nich predurčuje smarftóny s Windows 10 na úspech vo firmách.

Tou je funkcia continuum. Teda automatické prispôsobovanie operačného systému uhlopriečke obrazovky. Funkcia bola zatiaľ prezentovaná na smartfónoch s Windows 10. A prečo je zaujímavá pre firmy?
Ak máte smartfón s Windows 10, jadro systému a operačný systém ako celok by mal byť takmer totožný s desktopom, alebo tabletom. Microsoft demonštroval pripojenie smartfónu k monitoru cez HDMI kábel. Ovládanie bolo bluetoothovou klávesnicou a myšou. Táto funkcia je sama o sebe veľmi zaujímavá, no business zákazníci v nej vidia veľký potenciál.

Zamestnancom jednoducho už nebude potrebné kupovať notebook/PC, dostatočne veľký monitor pre pohodlnú prácu, v prípade notebooku dokovaciu stanicu a k tomu všetkému samozrejme smartfón. Týmto sa náklady na IT vybavenie jedného zamestnanca spolu s licenciami na Windows a Office bez problémov vyšplhajú na 500 až 100 Eur.

Ak by ale IT oddelenie využilo funkciu continuum, zamestnancovi stačí smartfón s Windows 10, klávesnica, myš a monitor. To isté na doma. Navyše možno ušetriť náklady na správu ako sú napríklad aktualizácie, active directory a podobne. Z vlastnej skúsenosti viem, že vo Windows Phone 8.1 (GDR 2) sa firemný profil konfiguruje oveľa jednoduchšie ako na desktopovom OS.

Zamestnanec teda dostane smartfón s akousi dokovacou stanicou, kde bude nabíjanie, klávesnica, myš a monitor. Ak to chceme doviesť do dokonalosti, tak nabíjanie bude bezdrôtové, monitor pripojený cez DLNA a periférie cez BlueTooth, teda bez akýchkoľvek káblov. To je v podstate všetko. Bez problémov môže využívať web, plnohodnotný Office a pracovať s firemnými aplikáciami, ktoré budú v súkromnom Store.
Už prvotná úspora na IT vybavenie je 100 až 500 Eur. Následné náklady na správu sú taktiež minimálne. Vývoj aplikácií jednoduchší, správa minimálna. Navyše je veľkým plusom mobilita. A ak opäť zájdeme do extrému, tak náročné aplikácie môžu bez problémov bežať v cloude, napríklad na platforme Azure. Tu sú možnosti neobmedzené a na všetko mi stačí smartfón s internetovým pripojením.

Teraz už je iba na Microsofte, ako bude túto novinku propagovať, využije ju vo svoj prospech a prípadne pre firmy pripraví hotové riešenie, respektíve zaškolí svojich partnerov.